Käsitöö ja meisterdamine
"Eesti käsitöö käsiraamat" annab juhised viie peamise käsitöötehnika ‒ tikkimise, heegeldamise, kudumise, pitsitehnikate ja vööde-paelade tegemiseks. Raamat on inspireeritud käsitööhuviliste seas legendiks saanud ajakirjanumbrist "Käsitööalbum nr 22". Ajatud käsitööteadmised on tänapäevaseks kohendanud ja oma nägemuse lisanud Eesti tuntuimad käsitöömeistrid ja -õpetajad Tiia Artla (silmuskudumine), Ulve Kangro (heegeldamine), Maret Lehis (vööd ja paelad), Silja Nõu (tikkimine) ja Eeva Talts (pitsid). Käsiraamatust leiab juhiseid ka rahvusliku käsitöö tegemiseks. Tööjuhiseid täiendavad põhjalikud ja selged joonised ja fotod. Raamat sobib nii algajatele kui ka edasijõudnud käsitööhuvilisele ja rahvarõivaste tegijale.
Raamat sisaldab valiku piki-, põiki-, diagonaal- ja segasuunalisi, samuti üksikmotiividest koosnevaid ja rahvuslikke äärepitse. Iga pitsi kohta on olemas foto ja tehniline kiri koos pitsi valmistamise õpetusega. Kasutamiseks on see mõeldud kõigile käsitööhuvilistele.
Raamat sisaldab kaunite helmestest ehete kujundamise põhitõdesid. Samuti leiate vastused paljudele küsimustele, millega helmekunstnikud oma töös kokku puutuvad:
• Kuidas panna ehe kokku nii, et tulemus oleks ilus?
• Kas kristallid sobivad puiduga?
• Kas läikiv sobib läikiva kõrvale?
• Mitu vahehelmest panna efektsete helmeste vahele?
• Kas kujundus peaks olema sümmeetriline?
• Suur klamber või väike klamber?
Inspireeriv ja põhjalik nõuanderaamat neile, kel tahtmist kanda ainulaadseid omavalmistatud ehteid.
""Maailma rahvaste kudumiskunst" on täis uusi ja üllatavaid teadmisi kudumise traditsioonidest ja ajaloost ning nende mõjudest tänapäeval. Lugeja saab jälgida kudumise teekonda islami maailmast Hispaaniasse, Lääne-Euroopasse ja sealt edasi tervesse maailma, kus kudumine on taas hinnas ja üha populaarsem. Tänapäeval ei ole kudumine enam tingitud niivõrd vajadusest kehakatete järele, kuivõrd võimalusest teha oma kätega midagi ainulaadset ja ehedat, mis kosutab hinge ja aitab mõnusalt aega veeta. Kudumiseks võivad tõuke anda praktiline vajadus, mustri ilu, põnev lõige või vastupandamatu lõng. Loodetavasti süveneb koos käesoleva raamatuga ka teadmine, et kududes aitame elus hoida ja edasi arendada sajanditepikkust väärikat traditsiooni – kunsti, mida luuakse lõnga ja varraste abil.
Raamatust "Maailma rahvaste kudumiskunst" leiate põnevate faktide ja ajaloos oluliste kudujate kõrval infot ka praegu tuntud meistrite kohta, ajaloolisi mustreid, mis köidavad kõigi meeli ka tänapäeval. Enam kui 250 fotot toovad meieni kudumiskunsti paremiku kogu maailmast. Eestlasi peaks rõõmustama rohked viited meie oma väärtuslikule kudumiskunstile ja meie traditsioonide ülevaatlik tutvustus.
Raamat annab nooremas ja keskmises koolieas lastele õmblusalaseid algteadmisi ja tööjuhiseid mitmesuguste tarbeesemete valmistamiseks. Õpeatatavad õmblustööd on jõu- ja eakohased ning peaksid innustama iga tüdrukut ise õmblema ja katsetama. Lisaks täpsetele töökirjeldustele on raamatus rohkesti illustratsioone. Raamatu juurde kuulub lõikeleht.
Kes oskab pitsilises koekirjas haapsalu rätikut või salli, pluusi, kampsunit vesti vm. kududa, leiab sellest raamatust must-valgetel ja värvilistel fotodel suures valikus koemustreid ning nende koekirju koos tingmärkidega. Käsitletakse ka mõningaid kudumisvõtteid ja esitatakse näidiseid koos kudumisõpetusega. 222 fotot, 238 skeemi.
Raamatust leiab tuhandeid nutikaid ja raha säästvaid nippe, kuidas teha tavatuid asju tavaliste majapidamistarvetega, mis on juba olemas su riiulitel ja kappides.
Kogenud käsitöömeister jagab oma kogemusi pajuvitstest jm. materjalist tarbe- ja iluesemete punumiseks. Antakse töövõtteid ligi 50 punutise valmistamiseks. Õpetatakse kasutama ka muid materjale. Teksti mõistmist lihtsustavad arvukad fotod. Raamat kõigile käsitööhuvilistele.