Sirje Helme
Ajalugu ja müstika. Ladina-Ameerika kunst ja Euroopa
Autor:
Sirje Helme
Raamat kaasneb näitustega "Ajalugu ja müstika. Ladina-Ameerika kunst ja Euroopa" ja "Leonora Carrington" Kumu kunstimuuseumis (21.06.–03.11.2024).
Euroopa ja Ameerika kultuurimällu on pikalt kuulunud teadmine, et Christoph Kolumbus "avastas uue maailma" 1492. aastal. Täna on eurooplaste vallutuslugu Ameerika mandril kuumade arutelude teemaks, Kolumbuse kujud langevad ning koloniaalperioodi kunst, aga ka Ladina-Ameerika ajalugu laiemalt, annab võimalusi uuteks tõlgendusteks ja näitusteks. Eestis näeb Ladina-Ameerika kunstipärandit nii suures mahus esimest korda. Võimaluse selleks on loonud koostöö Antwerpenis tegutseva The Phoebus Foundationiga, millele kuulub üks suuremaid Ladina-Ameerika kunsti kollektsioone Euroopas. The Phoebus Foundationi kogude põhjal on näitusele ja käesolevasse raamatusse valitud kunsti kahest eri ajastust: vanad ja väärtuslikud maalid 17.–19. sajandist, Hispaania koloniaalvõimu ajast, ning 20. sajandi Argentina, Colombia, Kuuba, Mehhiko, Tšiili, Uruguay ja Venezuela modernistlike kunstnike tööd. Omaette alateema on väike valik suure osa elust Mehhikos veetnud briti päritolu sürrealistliku kunstniku ja kirjaniku Leonora Carringtoni (1917–2011) töödest.
26,50 €
Nende meeltes on lõputu universum. Itaalia transavangard ja Eesti külm ekspressionism
Autor:
Sirje Helme
Raamat kaasneb näitusega "Nende meeltes on lõputu universum. Itaalia transavangard ja Eesti külm ekspressionism" Kumu kunstimuuseumis (01.12.2023–19.05.2024).
Koostajad ja tekstide autorid: Sirje Helme, Fabio Cavallucci
Ambitsioonika rahvusvahelise suurprojekti keskmes on 1980. aastate teise poole Itaalia ja Eesti kunstnike loominguline dialoog. Näitus ja raamat toovad Itaalia erakogudest ja muuseumidest Eesti publiku ette esindusliku ülevaate 1970. aastate lõpus Itaalias moodustunud transavangardi rühmituse tähtsamate liikmete Sandro Chia, Francesco Clemente, Enzo Cucchi, Nicola De Maria ja Mimmo Paladino loomingust, mis on asetatud kõrvuti 1980. aastate teises pooles Eesti kunstivälja uuendanud ja Rühm T loonud Raoul Kurvitza ja Urmas Muru teostega.
Kuigi sündinud teisel pool raudset eesriiet, on Kurvitza ja Muru külm ekspressionism – kunstnike endi antud nimetus – justkui Itaalia transavangardi põhjamaine peegeldus. Olulise põhimõttena propageerisid nii transavangard kui ka Rühm T subjektiivset, isiksuse ja emotsioonide keskset lähenemist kunstile, kunstniku täielikku loomingulist ja vaimset vabadust.
40,00 €